Bėgimo istorija

Kalėdinis bėgimas 2024 m. vyks jau 49-ąjį kartą. Daugelį metų varžybos buvo vadinamos Naujametiniu bėgimu, tačiau atgavus Nepriklausomybę jų laikas dažnai sutapdavo su Kalėdomis, todėl ilgainiui prigijo kitas pavadinimas – Kalėdinis bėgimas.

Pirmosios varžybos, 1975 metais buvo surengtos tam, kad bėgimo entuziastai bendraminčių būryje galėtų atšvęsti Naujuosius metus. Jose dalyvavo 77 bėgikai. Varžybų idėja nepakito ir šiandien. Šimtai bėgimo entuziastų paskutinį kartą metuose susirenka pasimatyti su draugais ir bendraminčiais, o ištroškę azarto – pasivaržyti.

Pirmuoju 12 km Naujametinio bėgimo nugalėtoju tapo Pranas Baublys. Moterys varžėsi 6,5 km distancijoje. Ją greičiausiai įveikė Bronė Šablevičiūtė.

Kūno kultūros mokytojas Vytautas Stanevičius yra vienintelis dalyvis, nepraleidęs nei vienerių varžybų. Pernai veteranas taip pat sėkmingai įveikė 6 kilometrus.

Varžybų metu gyvuoja tradicija bėgti vilkint Kalėdų senelio ar Snieguolės apdarais. Prieš kiek daugiau nei dešimtmetį ji gimė visai netikėtai. Bėgimo organizatoriai pastebėjo, kad kai kurie lėtesni bėgikai sutrinka, kai į juos, bėgančius gatvėmis spaudžiant šaltukui, bado pirštais praeiviai. Tuomet jiems buvo pasiūlyta „pasislėpti“ po Kalėdų senelio kostiumais. Praeiviai tokius bėgikus ėmė sveikinti, linkėti sėkmės ir kitaip palaikyti, todėl originali idėja prigijo.

Dabar dalyvauti bėgime pasipuošus originaliu kostiumu ryžtasi šimtai bėgikų mėgėjų. Kalėdinis bėgimas – pirmiausiai yra šventė, todėl aukštų rezultatų nesiekantys sportininkai tiesiog mėgaujasi bėgimu žiemą.

Viena šalčiausių dienų buvo, kai varžybos vyko 1979 metais. Tuo metu spaudė 30 laipsnių šaltukas, bėgikams šarmojo nosys, ūsai ir šalo ausys.

Jauniausias Kalėdinio bėgimo dalyvis buvo trejų metų Tadas Gerulskis, 2009 metais 5 km varžybų trasą įveikęs su mama. Vyriausiam veteranui Vladui Levickiui varžybų dieną buvo 87-eri.

Itin daug bėgikų dalyvavo varžybose, kurios vyko 1985-1988 metais. Tuo metu į sostinės gatves išbėgdavo apie 2000 bėgimo entuziastų.

Iki 2010 metų pagrindinis varžybų iniciatorius ir organizatorius buvo šviesaus atminimo praeityje buvęs garsus lengvaatletis, „Žalgirio“ stadiono direktorius Jonas Grigas. Nuo 2011-ųjų Kalėdinį bėgimą organizuoja Vilniaus maratono organizatorių komanda.

Pagrindinė varžybų distancija buvo 12 kilometrų. Šis skaičius simbolizuoja 12 mėnesių. Norintys galėdavo įveikti ir beveik per pusę trumpesnę distanciją. Šiemet bėgikai galės bėgti 12, 6 arba 3 kilometrus. Mažyliai varžysis „Nykštukų bėgime“ įveikdami 300 metrų.

Kalėdinio (anksčiau, Naujametinio) bėgimo starto ir finišo vieta būdavo „Žalgirio“ stadione.

Vėliau startas buvo perkeltas į Vilniaus senamiestį.

Žiemą šalta, bėgti šilta!